Vienas žiedas valdyti jus visus

Vienas žiedas visiems valdyti, Vienas žiedas visiems surasti,
Vienas žiedas visiems sukviesti ir tamsybėse amžiams užsklęsti.

„Ir kaip gi visa tai telpa viename žiede?“ –  pagalvojo Boromiras. – “kokia gi tai juodoji magija, kuri veikia visus ir viską? O galų, gale ką tas žiedas iš viso daro?“

Jis nukreipė akis į juodą žiedą ant apžėlusio hobito piršto. Šis spindėjo svarovskiais bei cirkoniais ir niekaip nederėjo pseudo-viduramžiškų dekoracijų pasaulyje, kur  burtininkai skraidė kuo tik papuola, patirdami gerokai didesnes, bet kažkodėl nemirtinas perkrovas, nei pirmieji kosmonautai, o elfai kaldinosi šarvus iš aliuminio lydinio ir pagarbiai jį vadino mitrilu.

ziedas-nfc

Boromiras buvo girdėjęs apie juodąsias Mordoro magijos įmantrybes pavadintas „NFC” arba angloelfų kalba – Near Field Communication. Jis net žinojo, kaip tai veikia – pakanka paliesti ar labai arti prabraukti per NFC bumbuliuką, taip vadinamą, tag’ą ir jis stebuklingai aktyvuojasi. Didžiausias pliusas – tag’ams  netgi manos nereikia ir jie priklijuoti ant pilies vartų gali būti šimtmečius, kol atsitiktinis užklydėlis jį nuskaitys.

Žinoma, iš kur Boromiras galėjo žinoti, kad šis žiedas tebuvo klastotė, sukurta apsukrių žmonių iš paralelinio pasaulio, dar vadinamų – ki’Niečiais…

Juodoji juodojo žiedo magija, vadinama NFC, kaip technologija vis dar balansuoja ant pragarmės krašto ir tą daro jau ilgą laiką. Pasakykite man, ar QR kodai kartu su ja stovi ant lyno ar jau nukrito? Puslapis, kuriame pateikiamos nuotraukos žmonių, besinaudojančių QR kodais atsako labai vienareikšmiškai. Aš pats QR kodu naudojausi lygiai vieną kartą nepaisant visų pagundų ar bandymų tai priversti daryti – jei neklystu ant interneto maršrutizatoriaus buvo QR kodas su standartiniu 16 simbolių slaptažodžiu, taigi, tai buvo labai patogu. Didžiausias QR kodo minusas, kad visgi reikia jį fotografuoti, fokusuoti, sekti nuorodą ir pan. NFC tokių minusų neturi – pakanka perbraukti per mikroschemą telefono nugarėle ir viskas – reikiama informacija jūsų išmaniajame.

Grįžkime prie NFC bedugnės balanso. Šią technologiją ne kartą buvo bandoma priversti veikti ir pats populiariausias prigijęs būdas naudojamas iki šiol – apsauga nuo vagystės parduotuvėse, veikianti panašiu principu (RFID), tik čia, tarkim, knygoje paslėptą mikroschemą aktyvuoja ne jūsų telefonas, o radijo bangos einant per vartelius. NFC yra tos pačios rūšies paukštis, jei tiksliau – tiesiog RFID atšaka. Kurį laiką Lietuvą bandė drebinti Mokipay sistema (ir kitos panašios), kurios pagrindas buvo atsiskaitymas NFC mikroschema („TIK BRŪKŠT ir viskas! Atsiskaitykite greitai ir lengvai”), tačiau apie ją vis girdime mažiau ir mažiau. Vienas didžiausių pagalių į NFC ratus – gamintojų neapsisprendimas, visgi kurti telefonus su NFC lustu ar ne? Ar reikia jų vartotojui ar ne? Todėl čia jokio logiško paaiškinimo nėra ir gamintojai į vienus modelius NFC deda norėdami apsidrausti, į kitus ne ir netgi nepriklausomai nuo kainų lygio.

nfc-ring

Šiuo konkrečiu stebuklingo žiedo atveju, jame yra netgi dvi NFC mikroschemos įmontuotos pačiame žiede – vienoje ir kitoje pusėje. Pakanka prabraukti žiedu telefono nugarėlę ar kitą NFC aktyvų įrenginį ir jis suveikia. Tokio išmanaus papuošalo kaina apie ~17-20 USD, jį gamina patys suprantate kas. Atrodo jis pakankamai neblogai, tik man pasirodė įtartinai lengvas, klausimas, kaip ilgai išliks sveika apdaila ir viskas kas yra po ja.

Taigi, ką šiuo konkrečiu atveju gi gali vienas žiedas – o gi valdyti visus ir viską, ką tik įmanoma valdyti internetu ar telefonu. Tą patį gali atlinkti ir popierinis NFC tag’as – vienišas ir be informacijos jis bejėgis, tačiau sujungus jį su Tasker bei Trigger programėlėmis, kelis centus kainuojantis lipdukas tampa galingu įrankiu namų automatizacijoje, telefono profilių valdyme ir galų gale, bet kokioje užduotis, kurią sumastysite.

Pradėkime nuo elementariausių. Vakare norite kad jums niekas netrukdytų – perbraukiate vieną žiedo pusę ir telefono garso nustatymas automatiškai pasikeičia į tyliausią, arba garsas visiškai išsijungia. Perbraukiate dar kartą – atsistato į pradinį lygį. Tarp elementariausių užduočių – vizitinės kortelės, nuorodos teksto apsikeitimo funkcija ir dar krūva panašių dalykų. Pakankama tik šiek tiek pasidomėti – veikimui su NFC tag’ai prikurta krūva išradimų, deja, taip pat balansuojančių ant bedugnės. Tarkim „Samsung“ siūlo įsigyti spyną, kurią galite atrakinti NFC žiedu ar bet kokiu specialiai koduotu tag’u.

mordoro-ziedas

Eikime giliau arba gerokai giliau – kombinuojant NFC tag’ą, jau minėtas Tasker ir Trigger aplikacijas, per bevielį internetą ar „Bluetooth“ ryšį galima sėkmingai valdyti Arduino ir panašius mikro kompiuterius. O tai atveria dar platesnius vartus – grįžote namo, prie durų prabraukėte pirštu – namuose užsidega šviesos, pasikeičia jų spalva, arbatinukas pats užverda, šildymo sistemos persijungia į kitą režimą, garažo durys užsidaro, taip toliau ir panašiai.

Deja, visa tai atskira tema ir visas atskiras puslapis, nes kiekvienam tokiam projektui reikia skirti nemažai laiko, nors ir kainuoja jie nedaug. Didžiausias NFC pliusas – itin žema kaina ir galimybė į jį įrašyti informaciją tūkstančius kartų, bei nebūtina energija jo aktyvumo palaikymui, o kur dar..

..Boromiras krūptelėjo ir vos susilaikė neišvirtęs iš balno. Jį kamavo košmarai apie keistus žodžių trumpinius, painius, niekam nereikalingus savaime vykstančius fakelų uždegimus bei šviečiančias lenteles rankoje. Apsipylęs šaltu prakaitu jis pažvelgė į tolyn stūksantį, bet nuolat artėjantį kalną ir į savo bendrakeleivius. Taip, panašu, kad stebuklingasis „NFC” žiedas vis dar  sėkmingai keliauja į sunaikinimą. Ir jis ėmė regzti planus, kaip pasilikti jį sau…

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.