Kokį 4k UHD televizorių pirkti su PS4 Pro ar Xbox One X?

Šiandien pabendrausime kiek kitokia tema nei įprastai, ir ją gan sunku būtų pritempti prie mano duonos kasdieninės ir „android“, tačiau visgi.. Na būna, kartais tas „android“ ir televizoriuose, bet jei rimčiau, mano TV paieškos užtruko tiek, kad supratau, jog parašyti dar ir straipsnį bus turbūt lengviausia dalis. Perspėju, kad bus nemažai techninių terminų, panašiai kaip 1.9 mataras su pompadūzu, ar šampūnas be parabenų, tai jei jus labai gąsdina techninis turinys, grįžkite prie delfi, o jei paskaitę grynus techninius parametrus jaučiate kaip džinsai darosi maži ar slystate nuo kėdės – valdykitės šiek tiek ir viskas bus gerai. Aš pasistengsiu tai paaiškinti ir žmonių kalba.

O istorija prasidėjo šiltą ir saulėtą 2018 m. vasarą, nes ką gi galima daryti tokiu oru, tai nebent žaisti su Playstation 4 trečią witcher’į užsitraukus visas užuolaidas ir ignoruojant aplinkinį pasaulį. Deja, mano senukas „Samsung“, kuris ir taip jau buvo pirktas atseit „iš ekspozicijos”  – o iš tikrųjų Topo Centras norėjo atsikratyti „dumblo” (dumblu jie bent prieš dešimt metų vadino tokias prekes, kurios užstrigdavo sandėliuose, likdavo likučiai ir nebūdavo kur jų dėti. Ai dar, maža inside paslaptėlė – TC vadybininkai būdavo skirstomi į baltus ir juodus. Ne, tai ne rasizmas, tiesiog balta būdavo buitinė technika tokia kaip šaldytuvai, mikrobangės, blenderiai etc., o juoda – tai tv, audiosistemos, grotuvai, žaidimų konsolės, „balalaikos“ – taip vadindavo nešiojamus magus, kol bluetooth kolonėlės galutinai juos išstūmė), na ir tą dumblą draugiškai sušėrė man, kaip labai jau gerą pirkinį už labai žemą kainą. Reikia pasakyti kad tuo metu FULL HD tik pasirodė ir buvo be proto brangu, na, o šis modelis buvo top-of-the-line 720P gražuolis behemotas. Tai buvau juo patenkintas iš tiesų ilgą laiką, bet visgi.. Atėjo toks laikas kai 720p ir kiek išplautos per metus spalvos pradėjo užknisti, juoba, standartinio PS4 raiška didesnė, o PS4 PRO, kuris pirkinių sąraše sekantis, išnaudoja retkarčiais ir visus 4k.  Ok ok, nereikia draskytis apie niuansus, bet mes norime, kad naujas TV būtų bent kažkiek, taip sakant futureproof, ir gal net gerai veiktų su sekančia tikrų 4k konsolių karta. Taigi, nors telikas dar resursų turi, visgi bet kokybės norisi geresnės.

 

Vieną dieną, porą valandų lengvai pamakalavęs populiariausiose parduotuvėse radau kažkokį pusėtinų parametrų berods 4k LG modelį už gal 330 Eur ir užsisakiau. Po valandėlės paskambino vadybininkas, atsiprašė, kad tai 2016 modelis, todėl jis nesiruošia jo man parduoti. Bet tas modelis pas juos kabo ir iki šiol, nors sakė kad neturi ir nesiruošia jo vežti. Pasiūlė porą alternatyvų, bet tada ir susimasčiau – jei jau pirkti, tai gal verta pasidomėti?

Ir ėch – ko labiausiai bijojau, taip ir įvyko. Kuo toliau į mišką, tuo daugiau medžių. Pasirodo, norint geros kokybės neužtenka durti pirštu į atsitiktinį modelį ir tikėtis geriausio rezultato. Na, taip, durti pirštu vis dar galima, bet jei jau visgi perkame rimtiems žaidimams, tai ir pasidomėti reikėtų rimtai.

Dar patikslinsiu, kad kalbama apie tikslingai į PS4/PS4 PRO (tinka ir Xbox One X) orientuotą variantą, aparato dizainas man, kaip dizaineriui, yra nulio vietoje (nes bet kas, kas išėjo per paskutinius 5-8 metus tikrai dizainu aplenkė dabartinį mano samsung’ą, panašiai kaip bet kuris automobilių modelis, išskyrus Multipla ir Cube, aplenkė lad’ą), vietos ant stalo turiu daug ir man visiškai tas pats, kokia stovo forma.

Tai kelios išvados kurias padariau per kelias valandas: LT pardavėjai (ir nemažai užsienio parduotuvių, net ir kai kurie gamintojai) dėję skersai ir išilgai ant pirkėjų. Parduotuvėse pateikiami aprašymai yra tikras šūdų kratinys – kaip jūs galite palyginti du televizorius, kai vienas juodasis vadybininkas nukopijavo marketinginį tekstą, o kitas – pusę techninių charakteristikų?! Dar daugiau, televizoriaus esmė yra ekranas. Audio sistemą visada galite pasijungti. HDMI jungtys – koks jums skirtumas kiek jų, visi dabar jas turi. Man neaktualu kuris OS stovi, kokio dydžio pultelio matmenys. Man įdomu techniniai ekrano parametrai ir eikime prie pačių svarbiausių – ekrano tipo, panelės ir spalvų gamos. Čia vadybininkai atsiskleidžia geriausiai rašydami pievas, arba, dažniausiai nieko nerašydami. Tai parašysiu jums aš šiek tiek. Deja, šios informacijos dažniausiai nerasite pateikiamos prie televizoriaus e-parduotuvėse ir turėsite papildomai aiškintis, jums padės nebent https://www.displayspecifications.com, tik klausimas ar visa informacija ten tiksli.

 

Norint maksimaliai išnaudoti PS4 Pro galimybes, būtinas HDR10 klasės kontrastas televizoriuje. Juokinga yra tai, kad Dolby vision HDR standartas yra kokybiškesnis, pigesnis, bet še, kad nori, PS4 jo nepalaiko. Na, bet džiaukimės tuo, kad praktiškai visi modernūs TV jau palaiko HDR10 formatą.

Spalvų gylis: mano manymu – vienas svarbiausių privalomų parametrų, kuriuos privalo pateikti pardavėjas. Šiuo metu rinkoje vyrauja trys tipai: 8 bitai, 8 bitai + 2 bitai FRC (frame rate control), 10 bitų. Jums reikia 10 bitų, jei norite maksimalios kokybės. 8 bitų venkite, jei jau išeina iš mados ir naudojami tik senuose ar pigiausiuose modeliuose, o tie patys su FRC yra kompromisas, mat jie pagal kokybę arčiau aštuoniems nei dešimt. Ką gi tie bitai daro daro – tai yra spalvos ir gradientų perteikimas. Daugiau bitų – daugiau spalvų, geresni perėjimai tarp jų ir kokybiškesnis vaizdas. Jei ką, tikrų 10 bitų (ne 10=8 + 2 FRC) panelės prasideda kažkur nuo 800 Eur.

LED tipas: antroje vietoje ir vienas svarbiausių parametrų. Visi pigesni tv eina su edge led – tai reiškia LED pašvietimas ekranui eina tik iš kraštų. Anot interneto, kokybiškas HDR atvaizdavimas su edge led ekranais nelabai įmanomas. Sekantis lygis – direct led.

Matricos tipas: dar vienas, ko gero trečias pagal svarbumą parametras. Kiek parduotuvių deklaruoja matricos tipą? Aš tai neradau. o pagrindinės matricos būna: IPS arba VA. Tyrimai sako kad IPS gali turėti greitesnį reakcijos laiką, ir jų didesnis apžvalgos kampas, bet siūlo geriau rinktis VA – ten geresnis spalvų perteikimas, kokybiškesnė juoda spalva, ji rodoma tamsesnė, o ne pilka. Kol kas viršūnėje karaliauja OLED matricos tipas visais aspektais, deja, kaina prasideda nuo maždaug 1.3k EUR.

Jei tai Samsung TV, jie turi tris skirtingas „spalvų technologijas” Biudžetinė PUR COLOR (prasčiausias variantas), Active Crystalmid range ir Quantum Space Nova, ar kažkaip panašiai kur naudojamas ne mūsų nosiai skirtiems televizoriuose.

TLC TV yra tas, apie kurį internetuose kalbama kaip vieną geriausių variantų PS4 žaidimams už gerą kainą – ne mūsų nosiai. Mat JAV TCL nėra EU TCL, tai visiškai skirtingi modeliai, ir praktiškai dvigubai prastesnės kokybės (na, tik pažiūrėkite į ekrano ryškumą, JAV skirtas modelis turi 500 cd/m3 kaip EU modelis – nesiekia net 300.. EU modelių panelės 8 bitai, kai JAV mėgaujasi pilnais 10..

Dar reiktų patikslinti, kad Hi end technologijos iš viso, prasideda nuo 50 colių, bet jei jau renkatės hi end, tikriausia neturėtumėte skaityti šito straipsnio, nes vairuotojas nuveš jus tiesiai į parduotuvę, kur liokajus papasakos apie prašmatniausius TV modelius.

Visa bėda iš tikro yra ta, kad kai gerai papurtai rinką – pasirinkimas ne toks jau ir didelis, jei biudžetas yra iki 1000 eur. Praktiškai garantuotai rinksitės tik iš Samsung, Sony arba LG. Kodėl nesirinksite Thomson.. Nu kamon.. kodėl jūs skaitote dar iki čia, jei galvojate apie Thomson..  Hisense – tą vadybininkas man bandė įsiūlyti, bet deja kaip ir kiti biudžetukai, jis prašauna gerokai pro šikšnelę – nykus ryškumas.

 

Išvados:

Taigi tyrimo pabaigoje ėjau ėjau ir priėjau prie trijų variantų – gero varianto (tai būtų Sony modeliai ar greičiau LG OLED) kuriam reikia skirti bent 1.3K EUR – tiek kainuoja pigiausias LG OLED55B7V tv kuris turi visus mūsų aptartus privalumus. Žinoma, jei nepasiduosite burn-in panikai, kuri OLED technologijoje įmanoma, kaip ir plazmose. Kokybiškai ir geriau rodančiai technikai reikia skirti bent 800 Eur – tačiau tai yra ta technologija, kuri po 2-3 metų taps biudžetinės klasės ir lengviau prieinama už pusę kainos, na, o biudžetinis lygis šiuo metu – net neperteiks pilnai PS4 PRO galimybių, bet ir tai būtų žymus upgreidas Samsungui, ir už kokių 3-5 metų galima keisti aukštesne klase už panašią kainą, kainuotų 430 Eur. Šioje klasėje pasirinkimas toks mažas, kad mūsų rinkoje yra tik keli modeliai su savo privalumais ir trūkumais – tai  šių metų LG 43UJ635V ir pora samsungų – šių metų UE43NU7402 ir praeitų metų UE40MU6402. Įdomu, kad šių metų Samsung modelis turi IPS panelę, ir kažkodėl jis vis tiek yra mažesnio ryškumo nei praeitų metų modelis. Visi trys televizoriai yra Edge lit su 8 bits + FRC, taip kad iš jų itin kokybiško HDR turinio tikėtis neverta.

Pabaigai, išskirtinai PS4 žaidėjams – jei jaučiatės įžeistas dėl neteisingo savo tv pasirinkimo – taip jums ir reikia. Kam šlamštą pirkti. Jei naudojatės PS4 PRO – ant savo naujo Thomsono – jums 2x dar labiau taip ir reikia. O kitiems – naujoms technologijoms visada per anksti, ir visada jas norisi pirkti po poros metų, nelaimė, kad tuo metu tos technologijos tampa dar naujesnės, arba pasirodo naujoji karta. Norite geriausios kokybės – atverkite plačiai pinigines, kiti atvejai – visgi kompromisai.

Be autoriaus sutikimo griežtai draudžiama perspausdinti šią straipsnio medžiagą ar jos dalį. Taip, delfi ir 15min, žiūriu į jus.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.