Kas yra root teisės ir kam jų reikia

Aplicaciones-Android-Usuarios-RootDažnai vienas pirmų klausimų pasirodžius naujoms planšetėms ar kinietiškiems telefonams būna “Ar ši planšetė/telefonas rūtinti?”  :)

Kas tai per rūtos ir kam jos reikalingos jūsų planšetėje? Kaip ir senuose geruose (ar nelabai) windausuose sisteminiai katalogai būna paslėpti, tam kad paprastas vartotojas netyčia nepridirbtų ko nors negrąžinamai naikinančio, kaip moka tik paprastas vartotojas, taip ir Android įrenginiai turi dar iš linux atėjusį saugiklį – root access – kuris suteikia vartotojui lįsti, redaguoti trinti sisteminius failus kurių pakeitimas gali sutrikdyti visos sistemos darbą. Ir tiesa, tai ne rūtos, bet šaknys, nuo angliško žodžio “root”. Kaip lietuvių kalbos komisija siūlo versti nesu tikras, bet “root directory” jie įvardina kaip “šakninį katalogą”.

Aišku, galbūt jums tai neatrodo aktualu ir nieko nesiruošiate keisti, programuoti ar hm, programišinti android sistemoje, tačiau iš tiesų root teisės praverčia praktiškai bet kuriam vartotojui. Ne paslaptis, kad kiniškos planšetės ir telefonai paprastai būna pritaikyti kiek kitai rinkai ir būtent tai rinkai skirtomis programomis, vadinamuoju bloatware – tiesiog tai yra programos, kurios kaip ir niekam nereikalingos, ypač mums Lietuvoje, nes jos kiniečių kalba, arba, pavyzdžiui, skirtos bendrauti kiniečių socialiniuose tinkluose. Atrodo būtų paprasta – ištrynei, uninstall ir viskas, tačiau paaiškėja kad tai sisteminė aplikacija, t.y. androidas neleidžia jos ištrinti, mat jam atrodo kad be šios programos viskas sugrius. Aišku galima sakyti, kam jas trinti, netrukdo – tačiau tiesa yra ta, kad jos kartais jungiasi prie interneto atsinaujinimams, taip pat veikia fone, naudoja android procesus ir greičiau išeikvoja bateriją. Ir dar visai nesenai buvo skandalas kai kažkas iškėlė sąmokslo teoriją apie tai, kaip vienos populiariausių kinietiškų aplikacijų kas kelias valandas persiunčia telefono ar planšetės koordinates, slapta prisijungus internetu, paslaptingu adresu, neabejotinu skirtu valstybinei organizacijai…

Atsikratyti sekimo paranojos pakankamai paprasta – root’inam savo androidą, instaliuojama rekomenduojamą Titanium Backup, Sd Maid (ar kitą) programą, ir problemų kaip nebūta – su root teisėmis ši programa gali drąsiai ir be problemų šalinti visus sisteminius android modulius. Tačiau, kaip byloja lietuvių tautosaka, “drąsiau drąsiau, bet ne per drąsiai, kitaip androidą tuo prarasi”, arba paprasčiau sakant, prieš trinant įsitikinkite kad aplikacija tikrai nereikalinga būtinam android sistemos veikimui.

Koks gamintojų požiūris į root? Vieni jų sutinka su tuo, kad android sistemą galima keisti, kiti teigia, kad telefono root’inimas pažeidžia garantiją. Todėl geriausiai būtų jei tai išsiaiškintumėte prieš rootinant, kaip yra su jūsų įrenginiu.

Tačiau root teisės suteikia daugiau galimybių  – tai yra vartotojų sukurtų romų įdiegimas, naudojimas visomis funkcijomis, kurių paprastai naudoti negalite ir netgi galimybė instaliuoti tokias puikias pramogų aplikacijas kaip wifiKill.

Taigi – jei iki šiol nematėte jokios prasmės rootinti savo telefoną galbūt radote ją dabar. Ne visos planšetės ar telefonai būna su root teisėm iš gamintojo (nors kartais būna ir taip), dažnai šias teises tenka gauti pačiam – tam yra specialūs skriptai ir programos. Deja, konkrečiam modeliui gali būti taikomi skirtingi “rootinimo” būdai, todėl jei turite ne itin populiarų android įrenginį gali tekti ilgiau paieškoti Google.

74 thoughts on “Kas yra root teisės ir kam jų reikia

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.