Apie muitus ir Kinijos paštus pirmą ir tikiuosi paskutinį kartą

Ne paslaptis, kad Kinijoje gamintos planšetės ir telefonai yra pigiausi aišku, Kinijoje. Todėl pamačius kainas ten ir čia natūralu kad užsinori įsigyti iš komunizmo kapitalistų. Pradedam nuo to, kad kainos net ir kinų parduotuvėse gali skirtis porą kartų – juk žiopli užsieniečiai vis tiek nupirks. Žinoma, yra tokių parduotuvių kaip dealextreme.com (dabar dx.com), lightake, spemall, pandawill ir turbūt mažiausiai keli šimtai dar kitų, kurios visos skelbia, kad siunčia planšetes ar kitą elektroniką nemokamai ir kur kainos pakankamai panašios. Truputį daugiau apie Kinijos paštus – tai juk ir yra tas nemokamas siuntimas.

kinija siuntos 2
Taip, siuntos tuose maišuose.

china-postChina Post – garsiausias, dažniausiai naudojamas ir, kaip nekeista, blogiausias paštas. Pasirinkę China Post pamirškite savo pirkinį bent mėnesiui.  Tai akla sėkmė – jei jums pasiseks, siuntinys jus gali pasiekti per pora savaičių (kartą esu gavęs maždaug per 12 dienų) iki poros ar daugiau (tikra teisybė, esu siuntinio laukęs trejetą su trupučiu) mėnesių. Pamirškite sekimą,  jis vis tiek nerodo kas vyksta su jūsų siuntiniu šiuo metu.. ir pradeda normaliai veikti tik tada kai siuntinys pagaliau pasiekia Lietuvą.

Kada naudoti: tada, kai jums reikia prekės kuo pigiau ir nesvarbu kada, arba nėra iš ko rinktis.
Kada nenaudoti: visais kitais gyvenimo atvejais.

hong kong post singapora postHong Kong / Singapore post – du kaip ir labai skirtingi, bet man panašūs savo terminais ir visu kitu. Seni pašto vilkai kalba, kad Singapūro paštas sugeba pamesti tam tikrą procentą siuntinių per metus, tačiau jis nėra labai didelis ir bent jau man niekas nėra dingę. Siuntimo informacija atnaujinama pakankamai dažnai, ir, kas svarbiausia, nėra ilgų laukimo periodų tarp statuso pasikeitimo. Esu gavęs siuntinį ir 8 d. po apmokėjimo, esu laukęs mėnesį ir daugiau.

Kada naudoti: kai daikto reikia greičiau, ir norite būti ramesni dėl sekimo.
Kada nenaudoti: kai labai taupote, nes kiek brangesnis. Ir kai daikto reikia tą pačią savaitę.

Tikriausiai ne vienam svajonių darbas.

Dar šiek tiek apie kiniško pašto ypatumus: Kinijoje galima pašto sekimo numerį išsiimti iš anksto, o prekę išsiųsti vėliau. Todėl kartais pardavėjai (net ir neturėdami prekės) gali “nervingiems vakariečiams” (tai yra mums) duoti iš anksto išimtą sekimo numerį, o siuntinį išsiųsti po savaitės ar dviejų ir jūs galite to neįtarti vien dėl to kad China Post sekimo sistema statusą pakeičia tik po savaitės. Taigi.

Apie muitus:

Iš tikrų, tai ką čia vadinu “muitu” – nes liaudiškai pas mus taip ir sakoma – yra tik PVM, nes elektronikos prekėms ir kompiuterių priedams taikomas 0% muitų tarifas. Kitos prekėms – ieškokite Lietuvos muitinės duomenų bazėje.

Kodėl rašau “pirmą ir paskutinį kartą” pavadinime? Todėl, kad tai jau daugybę kartų aiškinta, daugybė temų sukurta, ir vis tiek žmonės kažkodėl mano, kad jų siunta bus neapmokestinta, gal bus apmokestinta mažesniu muitu arba nekeliaus per muitinę iš vis. Tačiau, gyvenime taisyklės yra šios, išvardintos prioriteto tvarka:

1. Prekės vertė yra tiek, kiek mokėjote už ją + siuntimo išlaidos.

2. Muitai skaičiuojami centais viršijus 75 Lt ir skaičiuojami originalia valiuta, pagal muitinės nustatytą kursą. Taip, kursas paprastai bus didesnis nei nustatytas tos dienos Lietuvos banko :)

3. Siuntinys pažymėtas kaip GIFT bus apmokestintas. Visi kinai savo siuntinius žymi kaip gift, lyg būtų Kalėdų senelio tauta ir niekas į tą žymėjimą senai nebekreipia dėmesio.

4. Muitų apskaičiavimo formulė siunčiantis bet kuriuo paprastu paštu (ne per kurjerį):

Pr(prekės vertė originalia valiuta)*Mk(muitinės kursas, konvertuojant į litus)*0,21+30 Lt (šiuo metu toks Lietuvos Pašto deklarantų mokestis) = muito suma.

Taigi realybėje pritaikyta formulė bus tokia, perkant 100 USD vertės planšetę ir siunčiant ją paprastu paštu:

100 USD * 2,58 Lt * 0,21 + 30 Lt = 84,18 Lt.

Pažymėtina, kad muitinė apvalina centus, todėl atsiimant siuntinį pašte, ten jūs sumokėsite 84 Lt.

Kažin, kiek gi jų bus apmokestintų.

5. Ar aš mokėsiu mažiau jei.. NE! Sąskaitų ar invoisų (invoice) klastojimas ne tik kad gali užtraukti baudžiamąją atsakomybę su bauda nuo 1000 iki 5000 Lt, bet muitinė dar gali patikrinti kas yra siuntinyje ir palyginti tai su kitomis kainomis. Dar vienas faktas – muitinė turi teisę skaičiuoti PVM pagal REALIĄ vertę, o net gi ne pagal tai, ką jūs nurodėte savo invoise, ar netgi ne pagal tai, kiek mokėjote. Taip ir  būtų, jei savo invoiso nenusiųstumėte iš viso.

6. Siuntinys pažymėtas kaip GIFT bus apmokestintas. Pakartoju tiem kas neperskaitė pirmą kartą arba virkauja “o tai iš kur muitinė žino, gal ten mano diedukas iš Kinijos Sung Chian Swangas Petraitis siunčia man DOVANĄ NEMOKAMAI!!!!”. Muitinė žino, kad ne diedukas siunčia tą “dovaną” ir ne nemokamai :) Jei dar yra klausimų dėl dovanų vertės apmokestinimo reikia vėl perskaityti 5 punktą.

7. Ir pagaliau – geros žinios. Svarbu atkreipti dėmesį kad ši taisyklė yra paskutinė ir ji yra labiau išimtis – muito nemokėsite, kai kinietis parašys, kad jūsų planšetės kaina yra pvz.,  20$ GIFT TOY, o dėdė muitininkas bus geros nuotaikos (arba tiesiog turės per daug darbo)  ir sakys, “ai, tegul pasidžiaugia kažkas šiandien”. Ir praleis siuntą be papildomo tikrinimo. PVM ir tarpininkų mokesčio nebus! Tik nereikėtų tuo piktnaudžiauti, mat dėdė muitininkas visgi nėra aklas ir mato kokiu dažnumu pas jus ateina siuntiniai ir žąsų virtine viena po kitos skrendančios planšetės duty free nebebus :) Deja, ši taisyklė primena loteriją – jūsų šansai būti neapmokestintais nėra patys didžiausi.

kinija siuntos

Kodėl jūs nenorite siųstis per DHL/TNT/UPS ar kitas siuntų tarnybas
Vienintelė išimtis šiuo atveju – daikto jums reikia kuo greičiau ir jūs pasiruošęs mokėti kuo daugiau, arba siunčiatės didesnį kiekį (arba bent trims-keturiems žmonėms) kurie galės pasidalinti išlaidas.

Todėl, kad prie PVM prisideda muitinės tarpininko (greičiausiai tai bus UAB Translaineris) paslaugos, kurios paprastai kainuoja nuo 100 Lt. + terminalo mokestis ~50 LT, taigi, vietoj 87 Lt, mokėsite mažiausiai 207 Lt.

Kodėl neverta spjauti siuntų tarnybos į trans-plėšikiškus veidus ir išsimuitinti pačiam

[2017 pastaba:  mane informavo, kad šiuo metu patys gali išsimuitinti tik juridiniai asmenys, su fiziniais muitinė į kalbas nebesileidžia. Norite tikėkite, norite – ne.]

O ta legaliai padaryti galima – ne spjauti, o išsimuitinti pačiam. Tereikia atsiimti iš siuntų tarnybos jūsų dokumentus, nuvažiuoti į Vilniaus oro uostą, ten susirasti muitinę, užpildyti dokumentus, apmokėti mokesčius ir atsiimti siuntą. Skamba gan paprastai, tačiau tą galite daryti nebent jei turite labai daug laisvo laiko, arba esate itin nepatenkinti muitinės tarpininkais ir kažkodėl manote kad su muitine pačiam pavyks susitarti greičiau. Deja, realybėje yra gerokai kitaip – jūs turite sumokėti kurjeriui, kad jums išduotų dokumentus (apie 50 LT). Tada užpildote dokumentus Vilniaus oro uoste muitinės skyriuje (pastaba – turėkite internetą po ranka nes gali reikėti nurodyti prekių kodus ir čia jums niekas nenorės padėti, galbūt jums net nenorės duoti ir blanko pildymui), tada turite nuvažiuoti į banką atlikti įmokos (artimiausiame, berods, Medicinos banke mokestis už įmoką ~10-15 Lt), su kvitu grįžti į muitinę ir siuntinį vis tiek atsiimsite tik siuntų tarnyboje, tikėtina, kad kitą dieną.. Jūsų sumokėta suma viršys tarpininkų mokestį ir sugaišite mažiausiai pusę dienos. Na, bet jei norite bandyti – prašom. Prisiminkite, kad jūsų ten niekas nenori ir padėti jums nesiruošia.

Tai tiek informacijos apie paštus ir muitus, tikiuosi, jums bus lengviau rinktis ir apsispręsti. O jei norite dar šiek tiek daugiau sužinoti apie pirkimo iš Kinijos ypatumus – tai dar šiek tiek plačiau esu aprašęs čia.

10 thoughts on “Apie muitus ir Kinijos paštus pirmą ir tikiuosi paskutinį kartą

 • 8 gegužės, 2014 at 12:31
  Permalink

  Sveiki, gal kam padės http://litarweb.cust.lt/

  Prieš siųsdamas bet kokią prekę ne iš ES zonos, pasitikrinu prekės kodą ir koks gali būti taikomas muitas. Kadangi esu tiekėjas savo darbe, tai jau pripratau iš anksto pasiskaičiuoti kiek kainuos muitas ir pvm.
  Daugiau apie tai kaip skaičiuojamas PVM galite pasiskaityti http://www.cust.lt/ pasirinkę Prekių muitinis įvertinimas, o šiaip ten ir daugiau informacijos apie muitus ir kitos su muitinėmis susijusios informacijos.

   • 25 sausio, 2017 at 20:17
    Permalink

    Maziau klausykit kas cia parasyta, kazkoks vaikas parase – cia nei trecdalio teisybes !!!

   • Avatar photo
    1 vasario, 2017 at 16:56
    Permalink

    kur tu internete „teisibe” rasi..

 • 20 vasario, 2016 at 02:23
  Permalink

  Nelabai tiksli ir vietomis netgi stipriai klaidinanti informacija (tiek sąvokos, tiek ir formulės – visose klaidos). Sprendžiant iš teksto, autorius pats tikrai nesugebėtų išsimuitinti. Visam išmuitinimo procesui ir siuntinio atsiėmimui, pvz., iš DHL užtenka ne daugiau 2 val. viską tvarkant „pėstute”, o ne važinėjant automobiliu ;) Todėl labiausiai apsimoka jei neesate vilnietis, naudotis Lietuvos pašto deklarantais (siųstis siuntinius irvsiuntas per Lietuvos paštą). Ir pigu ir greita (reikiamus duomenis pateiki per post.lt tinklapį).

  • Avatar photo
   20 vasario, 2016 at 19:29
   Permalink

   Pirkėjau, straipsnio barzda ilgesnė nei mano, jau lygiai 2 metai kaip užaugusi, jei kažkas pasikeitė, ar taisyklės, ar žmonės, kurie ten anksčiau dirbo, tai puiku, straipsnio rašymo metu paprastam mirtingajam, iš anksto nepasiruošusiam, dviejų valandų savarankiškam išmuitinimui nebūtų užtekę nei per kur.

   1 Nepalikime skaitytojų tamsoje, turite pataisymų – rašykite, kad neskaitytų kiti pirkėjai klaidingos informacijos, mielai pataisysiu. Aš formulėj matau vieną trūkumą, neskaičiuojamas paslaugos PVM, kuris tą kainą dar labiau pakeltų.

   2. DHL ir Lietuvos paštas ne prie ko, autorius nieko nesuprato. Atsisiuntęs su DHL, LP deklarantų nepasirinksi ir post.lt nedeklaruosi. Aš sutinku ir labai pritariu siuntų išmuitinimui per LP ir manau kad tai yra optimaliausias variantas eiliniam piliečiui su mažiausiai galvos skausmo. Išskyrus tuos atvejus, kai deklarantai rašo šelmiškus tekstus per daug nesigilindami į pateiktą informaciją.

   Apšvieskite ir tekstą atnaujinsiu. Asmeniškai su TNT brokere praeitų metų pabaigoje teko susidurti, tai įkainiai dabar tokie, kad nors sėsk į mašiną ir varyk į Vilnių.

 • 15 balandžio, 2016 at 22:45
  Permalink

  Esu vilnietis, siunčiau iš Kinijos per DHL, sulaukiau per 10 dienų. Išsimuitinau pats per 1,5 val. DHL už dokumentus mokėt nereikia, muitinėj galima atsiskaityt kortele (išvengiama banko mokesčių), sutaupiau 20 Eur tarpininkavimo, sumokėjau tik 21% PVM. Pasigooglinus uzdarbyje yra gidas kaip viskas vyksta su visais prekių kodais (mano atveju pasakė muitinėje) ir kitom smulkmenom

  • Avatar photo
   18 balandžio, 2016 at 13:55
   Permalink

   Puiku, kad situacija pasikeitė :) Manau kitai siuntai galbūt ir pats pabandysiu, nes paskutinį kartą TNT už išmuitinimą pareikalavo 37 eur. Riebu.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.