Operacija “Kinų piguolis” arba pigaus kinietiško telefono testas
Jei mane jau įtikino pigios kinų planšetės, tai prieš telefonus turėjau ir dar tebeturiu stiprų išankstinį neigiamą nusistatymą. Galbūt įtakos turėjo pigučiai kinų Apple iPhone klonai, kurių esmė – maksimaliai perimti išvaizdą, uždėti panašia tematika lipduką, ir kuo mažiau kreipti dėmesio į vidurius.
Pačiam kaip ir susidurti ar susigundyti tokiu viliojančiu daiktu neteko, tačiau štai istorija nutikusi mano pažįstamam – susigundęs nuostabios Iphone išvaizdos telefonu, su dviem sim kortelėm, be kurių kinai tikriausiai neįsivaizduoja savo gyvenimo ir integruotu TV tiuneriu (aš jau tada buvau pakankamai didelis kad suprasčiau – kai tave vilioja tv tiuneriu, reikia siųsti pardavėją kuo toliau), jis nusprendė šį telefoną įsigyti. Tai buvo prieš kelis metus, kai telefonai kainavo dar brangiau, o jo naujas kiniškasis draugas už 400 ar berods 500 šimtus buvo palyginti pigus (taigi su tiuneriu! taigi kaip Iphone!11!1). Telefonas atlaikė berods mėnesį. Pradėjo byrėti dalimis tiesiogine to žodžio prasme, ekranas atsisakė būti liečiamas, ir galų gale (na bent šlovė nors už tai) savo dienas baigė kaip mp3 grotuvas, reguliuojamas berods tik on/off ir vol +/- fiziniais mygtukais. Kitos mano istorijos girdėtos siaubo kinų telefonų istorijos irgi panašios. Vis gi, paskatintas pakankamai gerai veikiančių planšečių nutariau surizikuoti – suma nedidelė, o ir kaip tik atsirado užsakymas pigiam, nesudėtingam, ir pageidautina aišku, gražiam, moteriškam telefonui.
Konkretaus modelio pasirinkime yra šiek tiek priešistorės, kurią šį kartą praleisiu ir tai bus aprašyta atskiroje apžvalgoje – kiek anksčiau teko susidurti su kinų gamintoju Jiayu (jis tariamas berods xiauxijyu, bet beveik garantuotai ne taip, todėl didžioji dalis jį vadina tiesiog JY, arba J-modelis, pvz G1), ir jo telefonu G3, kuris nustebino iš gerosios pusės. Bet, kaip jau minėjau, tai atskira tema ir apžvalga bus artimiausiu metu. Taigi, o pigiausias šio gamintojo modelis G1 kainuoja apie ~60 USD, kas Lietuvoje su visais mokesčiais man “atsiėjo” ~220 pinigų ir apie pusantro mėnesio laukimo.
Kuo gi norėtų pasigirti JY-G1 bet negali:
Savo specifikacijomis:
OS Android 2.3.6
CPU MTK6515, 1 GHz
ROM 256MB
RAM 256MB
Ekranas: 480 x320 pixels, 260k spalvų, 3,5 dydžio.
Tiesą sakant, niekuo jis negali pasigirti. Kyla klausimas kodėl iš viso pirkti, tačiau atsakymas ir yra visoje jo nieko neišsiskiriančioje specifikacijoje ir kainoje – ekranas nors ir primityvios rezoliucijos, yra ryškus ir spalvingas, procesorius ir atmintis – puikiausiai varto seną androido versiją, ir jos programas – visiškai jokio lag’o. Wifi veikia taip kaip ir turėtų, baterija laiko pakankamai ilgai, su pakankamai dažnu naudojimu (telefonas juk naujas, išbandyti norisi visiems) jau ketvirta diena. O ir baterijos komplekte kažkodėl dvi. Visas komplektas paliko neblogą įspūdį – ausinės, laidai, apsauginė plėvelė. Pats telefonas – toli nuo geros kokybės – blizgūs laisvoki mygtukai ir netgi įtartinas lengvumas. Tačiau visos korpuso dalys bent jau suleistos gerai, kol kas nėra jokių plyšių, kuo aš per daug nenustebčiau. Tiesa, telefono „kiemo pusė” dar turi kaip ir gumuotą padengimą, kas yra neabejotinas pliusas.
Daugiau apie patį naudojimą: du didžiausi minusai – absoliutus nebuvimas perspėjimų apie gautas žinutes arba praleistus ryšius. Tai sakydamas turiu omenyje blykčiojančią LED lemputę kuri sako, “ei, kažkas tau rašo”. O štai G1 neturi visiškai nieko – pamatyti kas naujo galima tik įjungus telefoną į darbinį režimą. Aišku, yra garsas, telefonas suvibruoja, tačiau jei jis padėtas tarkim kitame kambaryje, tai užmetus akį nieko nepasakysi. Kitas minusas – prastas touch screen jautrumas. Nors mano pirštai ne per didžiausi, tačiau ekranas paspaudimus vis registruoja piršto šone, bet ne centre. Arba reikėtų turėti ne pirštus ant rankų, o ylas, tam kad būtų patogu. Todėl apie teksto rašymą telefonui esant portrait režime galima pamiršti. Dar prie minusų reiktų pridėti ir visišką Play Store arba Google Market nebuvimą. Tiesa, jį galima pakeisti netobulu ir nelabai stabiliu Blackmart, tačiau Play Store yra žymiai geriau.
Na, o dabar apie kitus dalykus – pusdienį pavargęs su įvairiausiomis google play/market kombinacijomis, priėjau išvados kad vienintelis būdas sudėti aplikacijas yra apk formatu tiesiai iš SD kortelės arba prijungus prie PC Moborobo programos per usb jungtį. Taigi pusdienio triūso rezultatai:
– youtube – veikia gerai (tiesa, ne HD režimu)
– skype – veikia, netgi labai neblogai. Video skambinimas taip pat.
– žaidimai – Cut The Rope sudėtas, veikia puikiai, Angry Birds taip pat
– marsrutai lt – lietuviškas app, kuris nusipelno atskiro straipsnelio, tačiau veikia puikiai
– whatsapp – kadangi Google talk nėra, pasiėmiau šitą kaip pakaitalą. Veikia.
– dolphin naršyklė – veikia gerai
– gmail – tikriausiai reikės pereiti per kelias versijas, bet pirma pasitaikiusi man sinchronizuotis nenorėjo, nors ir nelūžo.
Telefono funkcijos, kurias jis ir turėtų atlikti kaip telefonas:
SMS be problemų
skambinimas gerai, garsas geras, ryšys (pasiekiamumas) geras
wifi – gaudo gerai
2 SIM – nebandžiau dviejų iš karto, bet panašu kad veikia.
Šį straipsnį-projektą papildysiu laikas nuo laiko, kad būtų galima žinoti, kiek laikys toks “smart-but-not-so-smart” piguolis telefonas.
Kol kas visos 6 dienos, papildomi trūkumai neišlindo, detalės kristi nepradėjo. Tiesa, rusai skundžiasi apatinių home, menu ir etc. mygtukų kokybe, kaip kuriuose telefonuose jie nustojo veikti jau antrą dieną. Tokiu atveju – jau trys dienos virš “pavojaus zonos”, kaip telefonas dirba be problemų :)
[Atnaujinta 2013 04 10]
Jau praėjo daugiau nei mėnuo nuo kiniškojo eksperimento pradžios. Kol kas rezultatas – telefonas veikia kaip ir veikęs. Naujų pastebėjimų kurie būtų labai svarbūs kaip ir neatsirado, tik ilgiau panaudojus labiau ryškėja šie dalykai – netikėtai telefonas laikosi ilgai – po pakrovimo vidutiniškai tempia 6 dienas, ir prašo pasikrauti tik 6 dienos vakare. Kažin ar 1350 Mah baterija čia taip suveikia, greičiau jau paties telefono energijos poreikiai nedideli, nors skambinama ir naudojamasi nemažai.
Ekrano lietimo jautrumas – didžiausias šio telefono minusas. Deja, to sutvarkyti nepavyks, bet kita vertus – jį tokį naudoti galima.
Keista, bet daugiau minusų kol kas neišlindo, visi mygtukai – tiek išpeiktieji lietimui jautrūs telefono apačioje, tiek plastikiniai blizgučiai šone vis dar (!) atlieka savo darbą.
Skeptikams dar noriu priminti, kad tai kokybiškas pigus telefonas iš Kinijos, o ne pigus SIII išvaizdos klonas iš Kinijos, kurie perkami po $50 Kinijoje, parduodami Lietuvoje po 400+ Lt ir iš jų naujieji savininkai tikisi SIII, o gal dabar jau ir SIV, galingumo.
O kol kas – kaip nekeista, rekomenduočiau tokį ragelį tiems, kurie turi vaikų, pastoviai zyziančių apie telefoną su liečiamu ekranu, kur veiktu “engry biooords”, nes jie čia veikia :) Ir turint omeny, kad vaikų pirštai dar mažesni, tikiu, kad net ir ekrano lietimo problemos nebūtų aktualios.
Kiek toks telefonas išgyvens – manau laiko klausimas, tačiau man visgi įdomu :)
[Atnaujinta 2013 05 31]
Informuoju, kad vis dar veikia :). Radau kaip šiek tiek pagerinti lietimo jautrumą – instaliavus swype keyboard žinutes ir tekstus rinkti pasidarė visai pakenčiama! Daugiau minusų ar pasislėpusių pliusų neišlindo.
[Atnaujinta 2013 07 13]
Šiandien pigofonas švenčia savo keturių mėnesių gimtadienį – ir ką gi – viskas veikia lygiai taip pat kaip ir pirmą dieną – tie patys pliusai, tie patys minusai. Tiesa, pamušėm baterijos rekordą – kažkuriuo metu išlaikė visas 8 dienas :) Buvo ir vienas ‘ar jau sugedo?’ momentas, kai telefonas back mygtuko paspaudimą pradėjo registruoti kaip ekrano perbraukimą į šoną, o kairę pusę visai suparalyžiavo. Išeitis buvo paprasta – telefono perkrovimas, mat tikriausiai nuo poros mėnesių nepertraukiamo darbo užsimanė pailsėti. Po perkrovimo iki šiol veikia be jokių tokių bėdų.
[Atnaujinta 2013 09 20]
Jau praėjo pusė metų ir galima sakyti, telefonas kaip ir atsipirko. Jei ir sugestų dabar, jau nelabai būtų gaila išmestų pinigų – 220 Lt/180 dienų, tokio telefono kaina gaunasi ~1.20 Lt/diena. Lyginant su operatorių siūlomais planais (sutartis plius telefonas su garantija dviems metams) pigofono savikaina artėja prie jų ribos. Ir jokios dviejų metų sutarties. Tiesa, telefonas veikia gerai ir panašu, kad artimiausiu metu neketina sugesti.
[Atnaujinta 2013 11 26]
Turiu įdomių naujienų – po savo sėkmingo pusmečio telefonas staiga pradėjo vis dažniau ožiuotis, baterija staiga išsikraudavo per kelias valandas, viskas veikė labai keistai ir telefonas ėmė atrodyti tarsis apsėstas dėl savo atsitiktinių paspaudimų krūvos.. Tada supratau, kam siuntinyje buvo antroji baterija. Pakeičiau – ir ką gi – viskas veikia lygiai taip pat kaip ir pirmomis dienomis, vėl visos bėdos dingo. Taigi – dar vienas pastebėjimas – tokio telefono optimalus tarnavimo laikas – pusė metų, vėliau reikia keisti bateriją, jei komplekte dvi – tarnavimo laikas metai. Trumpokai.. Nors trumpai užmečiau akį, kiek tokios baterijos kainuoja, tai pinigai nėra dideli – 7-12 $. Aišku prisiminus nokias ir jų nemirtingus akumuliatorius tai atrodo bereikalingos išlaidos..
[Atnaujinta 2014 02 24]
Metams laiko praėjus skelbiu eksperimento pabaigą! Telefonas atlaikė išbandymą ir sėkmingai išgyveno iki šios dienos, kai už pusę savo kainos iškeliavo bendradarbio dukrai, kur greičiausiai ir pabaigs savo dienas :)
Keista ir man, bet tikriausiai ir įrodyta – pigus telefonas irgi gali veikti. Naudojimosi kaina per metus laiko sudarė 0,35 Lt už dieną, jokių papildomų išlaidų remontui, detalėms ar pan. Skaičiuoju, kad imant panašios kainos telefoną „iš salono”, (su 2 metų sutartimi) išlaidos jums daugiau nei du kartus didesnės. Tiesa, tikėtina, kad jei telefonas dar kelis mėnesius gyvens, prireiks papildomos baterijos, kuri kainuoja apie 9 USD.
Tai reikėjo dar malką nupirkti ir iš jos išsityčiot :)
Jei malka būtų su androidu – kodėl gi ne :) Gal būtų galima sudėt ugnies kaitrumo ir peleningumo appsus :)
Už tokią sumą pirkt telefoną iš Kinijos.. No way :D
Tai kokia galutinė kaina šio android ragelio ir iš kokios kinų internetinės parduotuvės jis pirktas?
Trečia pastraipa nuo viršaus, o pirktas nepamenu iš kur. Greičiausiai pandawill.