Letv x500 1s – teisingai suvogtas telefonas
Kinai garsėja kaip klonuotojų ir padirbinėtojų tauta ir ne be reikalo. Kaip aš suprantu iki šiol, jei Kinijoje tavo produktą kopijuoja – tai achievement unlocked – ir jau gali džiaugtis pasisekimu, bet bėda, kad teisiškai irgi gali tik džiaugtis, o ne uždrausti gaminti išvaizda identišką produktą. Galbūt pas juos patentai ar autorinės teisės veikia kažkaip kitaip, nes kitu atveju aš negaliu paaiškinti kad ir elementaraus „Mi band“ bei „Redmi“ telefonų klonavimo, kuris stipriai kenkia „Xiaomi“ reputacijai, o čia kalbame tik apie vietinę rinką – „iPhone 6“ kopijų yra prisiveisę įvairiausio plauko ir išvaizdos, o tos kopijos pardavinėjamos viešiau nei turguje „adibas“ treningai.
Pradėjęs tokia bendrine kritika, aš visgi nenoriu pasakyti, kad viskas ką daro kinai – tai vagia idėjas ir jas perteikia prastomis medžiagomis ir nekokybišku darbu. Esmė ta, kad retkarčiais jie gerai pavagia ir nusikopijuoja populiariausius elementus, idėjas, stilius ir šitas plakinys gaunasi visai neprisvilusiu blynu keptuvėje, apie ką aš ir norėčiau papasakoti, pasinaudojęs „Letv x500“ telefonu.
Su „Letv“ gamintoju jau esate puikiai pažįstami. Dar ne? Paskaitykite mano kitą šios įmonės modelio (x600) apžvalgą. „Letv“ šiuo metu tikriausiai yra greičiausiai kylantis gamintojas, kuris savo pirmus telefonus pristatė tik 2015 m., tačiau tapo žinomu ne vien siauram ratui išrinktųjų, bet ir įgauna vis daugiau populiarumo ir į vakarus nuo gimimo šalies.
Nors išmanieji telefonai, atrodo, neturi labai jau didelės laisvės dizainui, kai pagrindinis jo elementas yra 4-6 colių ekranas, tačiau gamintojai visgi sugeba sugalvoti kažką naujo – ar lenkti stiklai, ar lenkti telefonai, galų gale „LG “ firminis telefono įjungimo mygtukas gale, pulso matuokliai ir t.t. „Letv“ šį modelį kurdami per daug inovatoriškai negalvojo, žvilgtelėjo į „HTC“, „Huawei“, „iPhone“ ir naujesnį „Nexus“. Ir tada vogė vogė ir suvogė visus neblogus elementus.
Šaunu šampaną – tai yra pirmas kartas, kai pigiame telefone prasmingai naudoju pirštų atspaudų skaitytuvą ir pirmas kartas, kuris mane bent kažkiek įtikina jo ateitimi ir iš tiesų džiugina. Kaip ir „Nexus 5/6P“, apvalus skaitytuvas-veidrodėlis (atseit, kai darai selfius pasižiūrėk, ar tobulai atrodai) įtaisytas logiškoje vietoje – telefono nugarėlės viršuje, todėl tiesiog paėmus telefoną į ranką pirštą uždėti ant skaitytuvo paprasta ir patogu. Galbūt, jeigu jūsų pirštai trumpesni ir turėsite bėdų, bet šiaip – sveikinu tokią pasiskolintą idėją ir už tai dedu +1 balą. Pats skaitytuvas veikia neblogai – iš 10 bandymų 8 kartus atrakino telefoną iš karto, 2 kartus pirštą teko uždėti iš naujo. Bet lyginant su skaitytuvo vieta telefono priekyje – ploju už būtent tokį sprendimą, man nugarėlėje jį naudoti žymiai patogiau. Beje, įdomus faktas – jei manote, kad pirmasis telefonas su integruotu atspaudų skaitytuvu buvo „iPhone“, klystate, nes dar 2011 m. šią technologiją savo „android“ telefone pristatė „Motorola“ („Atrix“).
Telefono korpusui priekaištų neturiu – metalinis, sunkus ir vyriškas. Mano apžvelgiamo modelio spalva – bronzinė. Moterims galima naudoti, bet iš išvaizdos sakyčiau, kad subalansuotas išskirtinai vyrams. Viršutinės briaunos aštrios, nugarėlė užapvalinta. Nėra keisto iphoniško „mute“ slankiklio šone, kuris kažkodėl yra pigesniame „Letv x600“ modelyje, tik įprasti telefono garso valdymo ir įjungimo mygtukai.
Dar vienas riebus pliusas – kaip žmogus, vienu metu naudojęs 5 pultelius, kol visko nesugalvojau išspręsti vienu universaliu, galiu dar pasidžiaugti, kad čia slepiasi ir IR spindulių siųstuvas. Taigi, šiuo atveju nė universalaus pultelio nebereikia – populiariausiems prekių ženklams – „Sony“, „Samsung“, „Panasonic“, LG valdymą pridėti galima per 5-15 sekundžių, naudojantis „Letv“ gamykline programėle.
Pačio „Letv“ gamintojo blogiausias žalingas įprotis ir jo nemaloniausia vieta yra programinės įrangos netobulumas, neišbaigtumas ir kiniškumas. Nors egzistuoja vadinamoji „tarptautinė“ telefono programinės įrangos versija, tačiau ji nėra nei labai tarptautinė, nei labai egzistuoja – joje pilna klaidų, ne visos parinktys išverčiamos į anglų ar kitą kalbą ir iš viso, gamykline įranga naudotis labai nemalonu. Manau tai yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl „Letv“ bus sunkiau prigyti vakarų rinkoje ir apie šį programinių įrangų ir apžvalgų neatitikimą jau aprašiau šiame straipsnyje apie kiniškus telefonus ir jų niuansus.
Normalią ir gerai veikiančią programinę įrangą su root teisėmis ir custom recovery rasite italų forume. Viskas aprašyta išsamiai ir pakankamai aiškiai, netgi naudojantis google translate, taip kad neišsigąskite. Kompiuteryje įdiegus ADB tvarkykles pats procesas trunka iki 10-15 min. Gausite ir lietuvių ir rusų kalbas, tiesa, dalis unikalių „Letv“ parinkčių nebus išversta. Anglų kalba viskas veikia kuo puikiausiai. Didelių trūkumų aš nepastebėjau.
Bandymų rezultatai:
- Antutu taškai: 54940
- Velamo Browser (Chrome): 2576
- Velamo Multicore: 2426
- Velamo Metal: 1379
- Androbench (Random write speed): 7.55 MB/s
- GXF Bench 3.1 (Manhattan): 295.6
Palyginimas su kitais mano mėgintais telefonais (daugiau taškų – geriau, „Antutu“ taškai sumažinti 10 kartų, kad neiškreiptų bendro vaizdo):
Telefone lindi šiuo metu viena populiariausių ir kinų mėgstamiausių platformų – „Helio X10 T“ – aštuoni branduoliai ir 2.2 GHz. Ši platforma jau kiaurai narstyta ir išnarstyta, todėl dar kartą to daryti neverta, užtenka paminėti, kad nei didelių minusų, nei išskirtinių pliusų ji neturi. Šiek tiek kaista žaidžiant trimačius žaidimus, baterijos laikymas vidutinis (čia įmontuota 3000 mAh, bet laiko trumpokai, apie 8 val), greitis ir galia puikūs, žodžiu, viskas ko reikia. Šiems metams galios tikrai užteks ir dar ateinantiems liks su kaupu. Kitas dalykas, tai gamintojo parinkti komponentai. Iš „androbench“ rezultato (7.5 MB/s) galiu pasakyti, kad tai nėra optimaliausias įmanomas rezultatas ir telefono vidinės atminties greitis vidutinis, kas retkarčiais gali pristabdyti ir bendrą sistemos darbą.
Oficialiai teigiama, kad telefono „android“ versija yra 5.1, nors iš tiesų – 5.02 apsivilkusi specialų „Letv“ rūbą – EUI („iOs“ klonas), kuris man grožio neprideda, todėl paprastai pakeičiau jį į „Google Launcher“.
Tiesa, vos nepamiršau asmeninių savybių. Telefonas labai nemėgsta būti išjungiamas, ir pasirinkus power off pritemstančiame ekrane grėsmingai parašo „I’m getting smarter every day“, suprask, kitą kartą tai jau taip lengvai neišjungsi, mua-ha-ha-ha.
3 GB RAM jau tampa standartu. Sunku patikėti, kad turėdamas savo pirmą kompiuterį jam ilgokai taupiau ant 128 MB RAM, kad dirbtų gerokai greičiau. O kitas dalykas, mano reiklus darbinis kompiuteris šiuo metu teturi 4 GB RAM. Paradoksai.
Ekranas FHD (5.5″ 1920 x 1080) ryškumas, žinoma, nesiekia Amoled, tačiau ekrano matrica kokybiška, pikseliai akių nebado ir ryškumas pakankamas. Ieškodamas informacijos apie ekrano tipą pastebėjau, kad nemažai užklausų internete susiję su ekrano stiklo keitimu. Trapus? Greitai dūžta dėl korpuso formos? Taigi, ekraną pasaugokite. Kaip ir visiems modeliams, Letv x500 1s apsauginę plėvelę mes jau esame paruošę gamybai :).
Minusą šleptelėjau už fotoaparatą. Kaip ir ankstesniuose biudžetiniuose „Letv“ modeliuose taip ir čia naudojamas „Sony“ jutiklis su f1/8 ir 13 MPX. Jei pigesniuose modeliuose tai buvo kaip ir normalu, čia jau norėtųsi kažko, kas priverstų sulaikyti kvapą (arba atvirkščiai, to kvapo nelaikyti taip ilgai dėl nelemto ilgo šio fotoaparato fokusavimo) – taip, čia yra ir greitos filtrų parinktys ir filmavimas 4x sulėtinimu, nuotraukos neblogos, bet stebuklų tikrai neparodo.
Mydroid.lt vertinimas – 8/10. Vienas balas numuštas už tai, kad gamintojo programinė įranga kreivesnė ir baisesnė nei nudžiuvęs medis vidurnaktį gūdžios girios pelkėje, naktį, mėnesienoje ir per rūką. Ir kitas – už fotoaparatą kuris šiam rinkiniui yra akivaizdžiai per silpnas. Rimčiausias konkurentas šiam telefonui – to paties „Letv“ senesnis ragelis. Jei pirštų atspaudų skaitytuvas (nors ir neblogas) jums nėra būtinybė ir norite pamėginti kažką naujo, visgi labiau rekomenduočiau įsigyti x600 (beje, pigesnį, nepaisant kad jame visu šimtu iksų daugiau nei šiame), nei šį modelį. „Letv X500 1s“ telefono kaina šiuo metu – apie 200 USD Kinijoje už 32 GB atminties versiją, arba ~230 Eur su mokesčiais perkant Lietuvoje.